Újabb vádemelés: ezúttal ragadozó madarakat csapdázó vadász ellen

2023.01.12.
A gerendási Széchenyi Zsigmond vadásztársaság területén az utóbbi években rendszeresen tapasztalták védett ragadozó madarak pusztulását a természetvédelmi szakemberek.

Ezen okból a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szakemberei a Készenléti Rendőrségi Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) környezeti bűnözés elleni nyomozóinak segítségével az esetek kivizsgálása érdekében mozgásérzékelő vadkamerákkal végeztek megfigyeléseket a területen.

 
A kihelyezett kamerák felvételei alapján bizonyosságot nyert, hogy a helyi hivatásos vadász J. László Imre védett ragadozó madarakat – egerészölyveket – fogott a vadászható ragadozó emlősök gyérítésére használt és engedélyezett élvefogó csapdákkal. A madarakat egy előre erre a célra elkészített hurkos bot segítségével a nyakuknál fogva rángatta ki a csapdából, amellyel bizonyítottan felesleges szenvedést, maradandó sérüléseket és feltételezhetően a madarak pusztulását is okozta.

A gyanúsított a csapdából kirángatott madarakat az elengedés helyett minden rögzített esetben magával vitte, amely egyrészt hatósági engedélyköteles tevékenység, másrészt nem zárható ki, hogy a madarak elpusztultak vagy velük szemben további jogsértő tevékenység zajlott. A csapda egyszerű kinyitásával minden esetben biztosítani lehetett volna a védett madarak elengedését, úgy, hogy az a madaraknak és a kezelőnek egyaránt biztonságos lett volna.


 
A csapdába esett madarak többségében egerészölyvek (Buteo buteo) voltak, amelyek egyedenként 25 000 forintos természetvédelmi értékkel bírnak. A nyolc állat vonatkozásában így összesen 200 000 forint értékű természetkárosítás bűncselekményének gyanúja áll fenn, aminek a büntetési tétele akár három évig terjedő szabadságvesztés is lehet.


 
Az 57 éves férfit a KR NNI környezeti bűnözés elleni nyomozói gyanúsítottként hallgatták ki, bűnösségét azonban egyelőre nem ismerte el. A nyomozás során a férfival szemben beszerzett bizonyítékok a férfi bűnösségét támasztják alá. A nyomozás befejezésével az iratokat vádemelési célból megküldték a Békéscsabai Járási Ügyészségnek.   

Az MME öt szomszédos ország 10 partnerszervezetével 2017 óta az Európai Unió által támogatott és a magyar állam társfinanszírozásában zajló PannonEagle LIFE projekt keretében küzd a ragadozó madarak, és azon belül is különösen a fokozottan védett parlagi sasok (Aquila heliaca) ellen elkövetett mérgezések és egyéb bűncselekmények visszaszorítása érdekében (www.imperialeagle.eu). 
 
“Az MME nagyon üdvözli és gratulál a Nyomozóiroda újabb sikeres nyomozati tevékenységéhez, amely a megérdemelt felelősségre vonáson túl, nagyban segíti a hasonló esetek megelőzését is. Ez a második PannonEagle LIFE projekthez kapcsolódó magyar bűneset, amely eljutott a bírósági szakaszig és reméljük, hogy több jelenleg is folyamatban lévő nyomozás is hasonló eredménnyel fog zárulni.” - mondta Árvay Márton, az MME PannonEagle LIFE projektjének vezetője.
 
 A  fotók nagy felbontásban itt érhetők el: https://photos.app.goo.gl/djDRett8snKxtmu77