Első alkalommal kaptak jeladót szerbiai sasok

06.07.2021.

Mima és Mihaljo lett a neve annak a két parlagisas fiókának, akik Szerbiában elsőként kaptak jeladót. A Szerb Madárvédelmi Szervezet (BPSSS) munkatársainak így lehetősége lesz követni a madarakat, ami túlélésüket is segíthetni. 

Szerbia legritkább ragadozómadara a parlagi sas, állományuk csupán 3 párból áll, ezzel fokozottan védett státuszt kaptak szerbia Vörös Könyvében. 

Szerbiában a parlagi sasok a Vajdaságon belül a bánáti régió pusztai és mezőgazdasági területeinek lakói. Ez a kis populáció része a nagyobb, többszáz párt számláló Pannon régióban élő populációnak, amelynek Magyarországon, Szlovákiában, Ausztriában és Csehországban  élnek egyedei. 


Gyűrűt és jeladót kapnak a szerbiai fiókák (Fotó: Moldvai Kálmán)

Szerbia három fészkét a BPSSS önkénteseihez csatlakozva egy ókeresztúri vadász és a közeli túzokos védett terület természetvédelmi őrei figyelik. A fészkek több éve tartó őrzése hozzájárult a sasok biztonságos és sikeres költéséhez. 

Ebben az évben a három fészekben négy fióka nevelkedik, két hím és két tojó. A tojók a Mima és Zlatica nevet, a hímek pedig a Mihajlo és Gavrilo nevet kapták. 


Mima, a legidősebb fióka (Fotó: Maksim Karanović).

Július 2-án a BPSSS, az MME és a Vajdasági Természetvédelmi Egyesület munkatársai a Pannon Eagle LIFE projekt keretében mindhárom fészket felkeresték. A fészkek ellenőrzésében egy profi famászó csapat segített. 


Az MME , a Vajdasági Természetvédelmi Egyesület, a BPSSS, a helyi vadgazdálkodó és az önkéntesek csapata (Fotó: Moldvai Kálmán)

Minden fióka fém és műanyag jelölő gyűrűt kapott,  két fiókát jeladós hátizsákkal is elláttak a kutatók, hogy követni tudják mozgásukat, és szükség esetén segíteni tudjanak a bajba jutott madarakon. 

"A sasok számára a mérgezés jelenti a legnagyobb veszélyforrást, de a fészkelésre alkalmas fák hiánya is hátráltatja az állománynövekedést. Idén tavasszal számos mérgezési eset előfordult, szerencsére a sasokat ez nem érintette. A kártevőírtó szerek felelőtlen használata és az egyre gyakoribb róka, sakál, kutya és más ragadozó emlősök szándékos mérgezésének mielőbb véget kell vetni, hogy madaraink biztonságban legyenek, törődnünk kell velük, hiszen még Szerbia címerén is szerepelnek a sasok," - tette hozzá Milan Ružić, a BPSSS ügyevzetője.